Kas on oluline end nimetada ülitundlikuks inimeseks?
Olen märganud, et ülitundlikkus on iga ühe jaoks väga erinev puzzle tükike tema elus. Ja seda, kuidas keegi tundlikkust enda elus kasutab ja defineerib, on igaühe enda valik ja otsus.
Võiks lausa välja tuua erinevad ÜTI (ülitundlik inimene) liigid:
- ohver
- kingituse vastuvõtja
- pahatahtlik
Ohvrid on need, kes ülitundlikkusest teada saamisel leidsid uue võimaluse, mille taha pugeda ja mille arvele oma eluraskusi veeretada. Tuues pidevalt endale ja teistele vabanduseks, et ollakse ülitundlik. Tegelikult eiratakse võimalust edasi areneda ja endast rohkem teada saada ning veeretatakse vastutus ülitundlikkusele. Samastutakse hala ja raskustega, julgemata endale otsa vaadata.
Need, kes näevad ülitundlikkuses pigem kingitust, on eluvooga ühes. Neil on võimalus kogeda ehedalt nii ennast kui maailma ja näha ilma klappideta nii enda kui ka teiste valupunkte, rõõme, raskusi ja õppimisi, andmata sellele kõigele hinnanguid. Nad võtavad tundlikkust kui tööriista või annet, mis on talle kaasa antud ning millel on konkreetne funktsioon tema elus. Ja ta teab, et see tuleb tal endal välja otsida, mis see täpsemalt on. See ei tähenda, et kõik on kogu aeg lilleline ja roosa, vaid see tähendab teadlikkust, kohalolu, aktsepteerimst ning oma intuitiivsusesse uskumist. See tähendab elule oma tõusude ja mõõnadega JAH ütlemist.
Ja on ka neid, kes oma tundlikusega on pahatahtlikud. Kasutavad seda tööriista oma maistes huvides, ilma hingelise kooskõlata. Tehes teadlikult haiget teistele ja tõmmates jalgealt vaipu ära sealt, kus kasulik.
Ükskõik, kus sina, tundlik hing, hetkel oled, on kõik need kogemused sulle vajalikud. Kuid nii ohvrid kui ka pahatahtlikud ei ela harmoonias. Vaid kingituse vastuvõtja võib seda saavutada. Kui sa täna oled üks neist valikutest, ei tähenda see et sa ei võiks liikuda ühest olekust teise. Võid küll ja sa teedki seda. See on vaid sinu otsustada, kuidas sa reageerid ja tegutsed: kas luues endale ja maailma harmooniat või võitled edasi tuuleveskitega ja eitad ennast ja oma tegusid.
Oled seltskonnas ja tunned, et su karikad on täitunud. Oled inimestest ja energiatest üleküllastunud. Kas sa lööd siis jalaga vastu maad ning nõuad, et jäädaks vait, keerataks muusika maha, sest sa oled tundlik ja sul tekkis ülestimulatsioon? Kas sa pead kõikjal käies suure suuga käskima maailmal sinu järgi joonduda? Selline valik kurnab nii sind kui ka teisi ning ei vii kuhugi.
Märgates oma vajadusi, võiks sellistes situatsioonides täita oma vajadusi. Antud juhul võibolla on sul vaja korraks värsket õhku hingata, et tulla siis tagasi, et seltskonda edasi nautida. Vaja on lihtsalt teada, mis on sinu vajadused ja mis sinu keha ja meeltega toimub.
Sul on alati võimalus valida, kuhu lähed, kui kauaks, kellega suhtled, kus. Märka, mida sinu keha sulle räägib, julge teha valikuid hinge järgi, sest see on kiireim tee rahuloluni.
Oluline ei ole mitte ennast sildistada, vaid ennast tundma õppida. Ja kui sinu tööriista kastis on ka tundlikkuse tööriistad, siis ära viska neid nurka, vaid uuri neid lähemalt. Võibolla just need tööriistad avavad sinu aardelaeka.
Oluline on ennast tunda õppida, oma tunslikkust lähemalt vaadata ja hingega kooskõlas elada. See ei ole alati kerge, kohe üldse mitte. Aga see on kõige ÄGEDAM ELU üldse, mida elada. Sa võibolla ei tea seda veel, sest sa pole seda proovinud ega kogenud. Aga sa saad seda teha nüüd ja praegu. Palun, ära lükka ELU edasi!!!
Kadri Riisik
www.empaat.ee